İLETİŞİM
Güneştepe Mah. 279. Sok. No:19 A
Osmangazi / BURSA
TELEFON  +90 224 999 99 68

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Panoramik Asansörler

Yazar: Mithat Çolak
Gösterim: 4225

Panoramik Asansörler

 

 
 

Tüketim alışkanlıkları değiştikçe şehirlerdeki alışveriş merkezlerinin sayıları da çoğalıyor. Rekabet o kadar ciddi boyutlarda ki, alışveriş mekânının estetik özellikleri, tüketiciyi kendilerine çekmek isteyen firmalar için sunulan ürün çeşitliliği ve fiyat uygunluğu kadar önemli bir hale geldi. Yapıların göze hoş görünmesi en çok dikkat edilen konulardan biriyse, o yapılarda hizmet veren asansörler de bu kaygıdan kendilerine düşen payı alıyor. Sıklıkla bu tip yerlerde rastladığımız panoramik asansörler hem ilginç tasarımlarıyla mekâna görsel bir zenginlik katıyor hem de diğer tip asansörlerin aksine, kabinlerinde kullanılan şeffaf malzemeler sayesinde yolcularının alışveriş merkezinden  kısa bir süreliğine bile olsa kopmasına engel oluyor.

 

Panoramik asansörlerin prensip olarak diğer yolcu asansörlerinden pek farkı olduğu söylenemez. Panoramik asansörler de asansör kuyusu, alışılmış kelime anlamından oldukça farklı bir tanım oluşturuyor. Tamamen şeffaf malzemelerle çevrelenmiş kuyulara kurulabildiği gibi, sadece tek yüzeyi şeffaf, diğerleri standart inşaat malzemelerinden inşa edilmiş kuyulara da kurulabilir. Ayrıca panoramik asansörler yalnızca alışveriş merkezlerinde değil, özel amaçlar gerektiren, örneğin fabrikalar, askeri tesisler gibi aşağıda olan bitenin bir an olsun gözden kaçırılmaması gereken yerlerde de tercih edilebiliyor. 

 

Kategori: